Какво трябва да знаете за начините на хранене

Тенденции в храненето

Без зърно / Grainfree

Без зърно / Grainfree

Притежателите на кучета и котки от години се кълнат в храните за животни, които са без зърно в рецептата си (grainfree). Тези храни не съдържат пшеница, овес, царевица или ориз. Една от най-честите причини за преминаването към храни без зърно е наличието на хранителна алергия или непоносимост. Те обаче се срещат при кучетата и котките доста по-рядко, отколкото си мислите. Много по-често причинителите на алергична реакция се оказват протеините от говеждо месо, яйца или краве мляко. И все пак, определени протеини от житни култури, като например пшеница или царевица, могат да се окажат отключващ фактор.

Какво всъщност има в зърнените култури?

Най-общо житните култури, наред с важните хранителни вещества, витамини, ненаситени мастни киселини и засищащи баластни вещества, съдържат главно растителни въглехидрати – скорбяла. На четирикраките ни приятели тя служи като важен източник на енергия. Противно на широко разпространеното мнение, кучетата много добре понасят скорбялата, разбира се до определени количества. Котките също са в състояние на преработват неголеми дози зърнени храни, тъй като те по естествен начин се съдържат в стомашно-чревния тракт на тяхната плячка. Тоест пълноценното хранене без зърнени не е задължително. Има някои случаи обаче, в които то е добра алтернатива.

Без глутен и без зърно едно и също ли е?

Глутенът е протеинова конфигурация, която се среща в голяма част от житните култури. Глутен има например в ечемика и в ръжта. За разлика от тях, други зърнени видове, като например просото, не съдържат глутен. Тоест ако една храна е обозначена като безглутенова, това не означава автоматично, че в нея няма зърнени култури. В нея липсва само протеинът глутен.

Без зърно / Grainfree

Органична/ Био храна

Органична/ Био храна

Вече от много години био храните са си проправили път до рафтовете в супермаркетите и все повече се налагат и в храненето на домашните любимци. Причината за това: в сравнение с конвенционалните храни за животни, тези, направени с продукти от контролирани, екологичночисти земеделски стопанства се явяват по-устойчив продукт. Суровините, използвани за производството на био храна, носят щампа за био продукт, като например зеленото лого за Европейския съюз, което гарантира липсата на следните вещества при отглеждането на растенията и добива на месото:

  • Химически фунгициди и пестициди
  • Генномодифицирани семена
  • Минерални азотни торове
  • Изкуствени течни торове

Вместо това производителите придобиват своите ресурси от био сертифицирани предприятия, фермери и животновъди, които отглеждат своите животни по хуманен начин и в природосъобразни условия и третират посевите си единствено с органични средства за растителна защита. Понятията „Био“ или „Еко“ са защитени термини в ЕС, но био и био не винаги е едно и също. Ако искате да направите нещо добро за околната среда и да започнете да храните своя домашен любимец с био храна, трябва по-подробно да се информирате относно условията на съответното био лого.

Органична/ Био храна

Високо съдържание на месо / High Meat

Високо съдържание на месо / High Meat

Храната за домашни любимци с високо съдържание на месо става все по-популярна. За да може една кучешка или котешка храна да попадне в категорията High Meat, делът на месото в нея трябва да бъде 60 или повече процента. Но какви предимства и недостатъци има „High Meat“ храненето на кучетата или котките?

Отдавна е известно, че кучетата доста са се отдалечили от своите прародители, вълците, не само като външност, но също и от гледна точка на храненето. В процеса на опитомяването им от човека кучетата са се адаптирали към храната, която получават от своя стопанин. Съществена част от нея се формира и от продукти с растителен произход като билки, горски плодове или зеленчуци. Те съдържат важни хранителни вещества като витамини и баластни съставки. Те обаче са бедни на лесносмилаемите и незаменими аминокиселини, които са материалът за изграждането на жизненоважните протеини. Лесносмилаемите аминокиселини като например лизин и триптофан идват най-вече от месото. 

За разлика от кучетата, котките са изключително само месоядни животни. Те задоволяват своите енергийни потребности основно чрез приема на животински протеини. Ако храната на котката съдържа недостатъчно количество месо, вашата котка няма да успее да си набави жизненоважните аминокиселини таурин и аргинин. В резултат на това животното ще бъде застрашено от заболявания на сърдечния мускул (например дилатативна кардиомиопатия) и на очите, както и от животозастрашаващата уремия. Тъй като тези аминокиселини не се срещат в растителните съставки или съдържанието им в тях е незначително, е необходимо делът на месото в дневния порцион да бъде съответно по-висок. То обаче не бива да съставлява 100% от менюто, тъй като пресищането с протеини трайно уврежда бъбреците.

Накратко: високото съдържание на месо в храната на кучетата е за предпочитане, а за котките е задължително. Заложите ли на High Meat-концепцията, все пак трябва да внимавате менюто на Вашия любимец да бъде балансирано.

Високо съдържание на месо / High Meat