Възпитаване на котката

Котенцата също трябва да ходят на училище. И по-точно при своята майка и другите себеподобни. Обаче котките не възприемат всички начини на поведение, на които стават свидетели. Само знанията, придобити и от „самодресура“  и оценени от първа ръка като носещи някаква полза се вкореняват трайно в поведението. По време на обучението за котките са особено полезни натрупаните визуални впечатления, както и тяхната сръчност.  Прочетете още

Възпитаване на котката

Какво да правим, когато котката не пази чистота?

По природа котките са много чисти създания. Ако вашата любимка престане да използва правилно  котешката тоалетна или пък започне да неглижира своята ежедневна процедура по почистване, това е сериозен знак за наличието на тежки здравословни или психически проблеми! Липсата на хигиена при котката може да се прояви по различни начини. Ако вашата любимка започна да върши своите нужди извън своята тоалетна, това не е нещо за пренебрегване. Но също така, ако тя престане да се почиства, или пък започне да го прави твърде често, това може да бъде знак за сериозно заболяване от физическо или психическо естество.

11 min

Как кучето и котката да свикнат един с друг – съвети и трикове

"Карат се  като куче и котка": Само като чуете този израз и вече разбирате, че кучетата и котките не са най-добрите приятели. Но има ли истина зад твърдението, че котките и кучетата са заклети врагове? Какво може да доведе до проблеми? Възможно ли е котките и кучетата да живеят в един и същи дом и да се чувстват добре заедно? 
6 min

Основите на котешкото възпитание

В първите няколко седмици от  своя живот малките котета научават много от своята майка и от своите братчета и сестричета. Въпреки това, човешкият контакт и намеса в процеса на възпитаването на малкото коте е изключително важен и неизбежно необходим. В края на краищата мама котка не възпитава своите малки според маниерите, възприети в човешкото общество.

Упражняването създава майстора 

Малките натрупват своя опит наблюдавайки своите родители, както и братчетата и сестричетата си. Котките, отраснали в изолация във всички непознати животни виждат себеподобно. Затова те първо трябва да се научат да различават врага, а също и плячката. За отключването на инстинкта за ловуване първоначално Ви е нужно малко бягащо животинче, като вродената способност за криене, промъкване,  положението на тялото при дебнене и скокът ще се усъвършенстват с всеки нов опит. И тук упражняването създава майсторството, а грешките са полезни за обучителния процес. Колкото по-бързо котката усъвършенства своето поведение, толкова по-рано тя ще се превърне в добър ловец. 

Учене в домашното ежедневие  

Поради своята отлична способност да се ориентират в пространството, а също и да запомнят местоположения котките могат - след еднократно положително преживяване - безпогрешно да открият мястото, на което например са успели да си хванат мишка. Но също така е възможно да се усвоят знания, които не са свързани или необходими с физическото оцеляване. Някои например веднага разбират какъв е начинът да се отвори вратата. Просто подскачаш нагоре към дръжката, а после с лапата увеличаваш процепа. Други пак се научават да използват тоалетната на хората. Или пък да вземем ежедневния ритуал по храненето. Вие трябва само да посегнете към купата и повечето котки вече знаят, че има защо да се надигнат от дивана в дневната. Много от алгоритмите на заучаване могат да се използват от търпеливите стопани в процеса на възпитаване на котката, който често е доста труден, така че да се постигне успех и с котката така, както сме свикнали да бъде с кучетата