Хранене на котката

Природосъобразното балансирано и разнообразно хранене на котката може да бъде от решаващо значение за нейното здраве. При това е много важно да се знае, че повечето от нещата, които слагаме на нашата трапеза, не са подходящи за хранене на котката, а в много от случаите те са дори вредни да нея. Прочетете още

Хранене на котката

Подходящата храна за порасналата котка

„Ти си това, което ядеш“ – тази основна сентенция важи с пълна сила и за нашите домашни любимци. Но как да разберем коя е най-добрата храна за нашата котка? От кои хранителни вещества се нуждаят домашните тигри? И има ли изобщо храна, която да е перфектната котешка храна? Търсенето на подходящата храна за котки явно е сложна задача.  Поне така започва да му се струва на човек, докато рови из форумите за котки или пък си блъска главата със специализирана литература. Хранене със сурова храна, домашно приготвяне, суха или консервирана храна – кое от всичко това все пак дава на котката ми правилните витамини и минерали? Коя храна съответства най-добре на природата на нашите любимки? Не може да не сте си задавали досега тези въпроси, независимо дали имате котка от съвсем скоро или пък от дълги години споделяте дома си с нея. Но не се тревожете! Да храниш котката си правилно и природосъобразно не  е толкова сложно.

4 min

Подходящата храна за домашните котки

Нашите котки, макар и живеещи у дома, по своята същност са си хищници. Въпреки това съществуват редица причини, които да ни накарат да държим котката си изключително само в къщи. Котките могат да живеят изключително щастлив и пълноценен живот, без изобщо да излизат навън! Но хранителните потребности на такива котки са различни спрямо техните посестрими, живеещи на свобода.
4 min

Храна за кастрирани котки

Всяка котка е различна. Едно подрастващо коте се нуждае от съвсем различни хранителни вещества в сравнение с порасналата или вече възрастна котка. Има активни натури, има и такива, които предпочитат да прекарват времето си приятно изтегнати върху радиатора на парното. За да се определи коя е правилната храна за всяко отделно животно, следва да се вземат предвид неговите особености и характерни нужди. Кастрирането е събитие от решаващо значение за тялото на котката. Но какво означава то на практика? Какво трябва да съдържа идеалната храна за кастрирани или стерилизирани котки?
4 min

Хранене на малките котета

Малките котенца, също  както и малките кученца, имат специални хранителни потребности, за да растат здрави и да се развиват добре. Тези потребности зависят от породата, възрастта и темперамента. Малките хулигани се нуждаят от повече енергия в сравнение с поспаланковците. Важното е, въпреки че със сигурнос биха изглеждали много сладко, котенцата да не стават твърде закръглени – ребрата им винаги трябва добре да се напипват под козината, а талията трябва да се вижда. По време на фазата на интензивен растеж вашите котенца трябва да бъдат снабдени с достатъчно енергия и с необходимите хранителни вещества, тоест храната е от огромно значение.

Една-две хапки от масата или от кухнята докато готвите, подбрани в съответствие с разбиранията за здравословно хранене на котката няма да навредят на писанката. Те могат обаче да се превърнат в причината тя непрекъснато да се стреми да се качи на масата или пък да доведат до положение да не можете да оставите без надзор нещо за ядене, без котката да се самообслужи. 

Преди всичко, Вие като стопани на котката Вие трябва да гарантирате нейния прием на достатъчно количество течности. За да постигнете по-лесно това, поставете на няколко различни места купички с вода. Това напълно хармонира със здравето и естествените потребности на Вашата писанка. 

Можете да също да подтикнете котката да пие повече вода, като използвате автоматична поилка. Приятното плискане стимулира желанието за пиене на котките, които по принцип не са големи любители на водата. Имайте предвид, че котките, които се хранят преобладаващо със суха храна, се нуждаят от повече течности, защото процентът на влажност в нея е значително по-нисък. Поради това тя трябва винаги да се дава в комбинация с консервирана и никога не бива да съставлява единствен източник на храна за животното. 

Въпреки че често се практикува, купата с вода не бива да стои близо до  купата за хранене. 

Това е така, защото дори и в природата котката не пие вода близо до мястото, където се е хранила, защото тя инстинктивно усеща, че водата може да е замърсена от части от плячката. 

Какви са вариантите за хранене на котката? 

Напоследък храненето BARF е много популярно. С това понятие се обозначава храненето със сурови дребни животни, но също и с части от животни – мускулно месо и вътрешности. Критиците остро отхвърлят  BARF храненето, защото по суровото месо има вируси и бактерии. 

Така например суровото свинско месо може да съдържа вируса Aujeszky. Хората например могат да консумират суши без да се притесняват, ако преди консумация то е силно охладено, така че да се унищожат вирусите и бактериите. 

От друга страна привържениците на BARF го възхваляват като възможно най-естествения от всички начини на хранене. Те изтъкват, че домашните котки, хранени със сурово месо се отличават с много добро общо физическо състояние и с висока резистентност спрямо различни заболявания. Непоносимости към хранителни продукти и суровини при тях също почти не се срещат. 

Консервираната храна е силно препоръчителен вариант поради високото съдържание на вода в нея. При нужда можете към нея да добавите и суха храна. Разликите в качеството на различните видове консерви обаче са големи, а често те са трудни за долавяне за непрофесионалистите. В случай на несигурност разгледайте етикета. Съставките в храната са изброени в низходящ ред според техния дял в готовия продукт.  

Наред с другото, висококачествената храна се разпознава и по това, че продуктите са изброени подробно на етикета, а не са групирани по видове. Ако храната е окачествена като „самостоятелна“, това означава, че по данни на производителя тя съдържа всички съставки, необходими на Вашата любимка за балансирано хранене и не е нужно да добавяте каквото и да било към менюто ѝ. 

Въз основа на ветеринарно-медицинските проучвания от последните 15 години сухата храна се препоръчва да се използва само за допълване на дневния порцион. В противен случай ниското съдържание на влага в тях може да доведе до тежки поражения на бъбреците на животните. 

Повече от очевидно е, че сухата храна по никакъв начин не кореспондира с потребности на котките, заложени от природата. Тя се съобразява по-скоро с нуждата на хората от храна, която е  “удобна”, не мирише толкова силно и позволява  да бъде консумирана през целия ден, докато заетият - много често работещ на пълен работен ден стопанин - отсъства. 

Само в случай че Вашата котка категорично отказва всякакви консерви, храненето изцяло със суха храна би могло да бъде решение. В този случай, разбира се, трябва да се обърне внимание на това, домашният тигър да приема достатъчно течности, за да се компенсира тяхната липса в храната  и да се избегнат бъбречните заболявания. 

От време на време е приятно също така са сътворите нещо и със собствените си ръце. Тази практика добива все по-широка популярност сред тези, които обичат да готвят. И разбира се, също и сред котките, които пък имат честта да се насладят на гурме кухнята. Например с малко филе от пилешки гърди, ориз и накълцани зеленчуци за нула време ще приготвите вкусно ястие за своята глезанка.