Хранене на малките котета

черно-бяло коте яде от чиния, студийна снимка на бял фон

Малките котенца, също  както и малките кученца, имат специални хранителни потребности, за да растат здрави и да се развиват добре. Тези потребности зависят от породата, възрастта и темперамента. Малките хулигани се нуждаят от повече енергия в сравнение с поспаланковците. Важното е, въпреки че със сигурнос биха изглеждали много сладко, котенцата да не стават твърде закръглени – ребрата им винаги трябва добре да се напипват под козината, а талията трябва да се вижда. По време на фазата на интензивен растеж вашите котенца трябва да бъдат снабдени с достатъчно енергия и с необходимите хранителни вещества, тоест храната е от огромно значение.

Хранене на малките котета: от кога да дохранваме?

Когато млечната секреция на майката започне да намалява (това става след 3 до 4 седмици след раждането), котетата-бебета постепенно трябва да свикнат да се хранят с храна за котета. След третия месец те все още се хранят с нея. За да свикнат да приемат твърдата храна, те трябва да бъдат захранени с малки количества храна за котенца. Ако те не проявяват интерес към нея, вие можете да я смесите с малко мляко за котенца, за да ги накарате да я харесат и приемат. Много е важно е делът на млякото за котенца в храната бързо да бъде намален, защото в противен случай котето би поело твърде голямо количество енергия с храната.

10-12та седмица

Първите седмици съставляват етап на оформяне на предпочитанията по отношение на храната. През тази фаза котенцата трябва да опознаят различни видове храни – консервирана, суха, както и домашноприготвена, за да не свикнат да се хранят само с един вид. Така ще ви бъде много по-лесно, ако в бъдеще някога ви се наложи, по здравословни или други причини, да смените храната на  своя домашен любимец. Имайте предвид, че подрастващите котета имат завишена нужда от витамини и минерали. Качествената храна за котета напълно покрива тези потребности.

До 4-тия месец

През този период начинът на хранене трябва да бъде съобразен с анатомията на котенцето: неговата храносмилателна система все още не е напълно развита, обаче гладът му е голям. Затова трябва да му предлагате много на брой малки по количество порции храна, разпределени равномерно през целия ден. Часовете за хранене трябва да се спазват още от сега. Естественото поведение на котката по отношение на  храненето предвижда тя да се храни до 20 пъти на денонощие, включително и през нощта, поемайки малки количества храна. Затова би било добре, преди да си легнете да поставите малко храна в купичката на котето, за да може то, в случай че пожелае, да похапне и през нощта.

От 4-тия до 6-тия месец

От 4-тия месец нататък храненето следва да бъде съобразено с типичното поведение при хранене на котките, а именно: те поемат много на брой (10-20) малки по количество порции храна, разпределени през целия ден. Тъй като те са животни, активни предимно на здрачаване и нощем, те се хранят и през нощта. Тънкият момент  тук е да се направи храната достъпна колкото може по-често, като в същото време се избегне прехранването. Вие трябва да осигурите минимум три основни хранения, едно от които – късно вечерта. Ако оставяте суха храна за похапване между тях, трябва да внимавате да не превишавате количеството, покриващо дневната нужда от енергия на котето. В сравнение с консервираната храна, сухата е доста по-калорична.

руса котка облизва устата си близо до купичките с храна

След 7-мия месец

От тази възраст нататък, ако практикувате смесено хранене, можете да давате консервираната храна разделена на 2 основни хранения –  сутрин и вечер. За да бъде изпълнено условието за много на брой малки порции храна,  разпределени през целия ден, можете да предлагате малки междинни хранения със суха храна, като винаги следите количеството на поетата енергия за деня.

Значението на течностите при храненето на малките котета

Когато храните котето с консервирана храна, то си набавя течности. Въпреки това, то винаги трябва да има на разположение неограничено количество прясна вода за пиене.

Млякото първоначално се понася добре от повечето котенца. По-късно обаче техният организъм започва да реагира на високите нива на млечната захар с разстройство. Като добавка към храната вие можете да предложите специално мляко с ниско съдържание на лактоза.

Нашите най-полезни статии