Подходящата храна за порасналата котка

Подходящата храна за порасналата котка

„Ти си това, което ядеш“ – тази основна сентенция важи с пълна сила и за нашите домашни любимци. Но как да разберем коя е най-добрата храна за нашата котка? От кои хранителни вещества се нуждаят домашните тигри? И има ли изобщо храна, която да е перфектната котешка храна?

Търсенето на подходящата храна за котки явно е сложна задача.  Поне така започва да му се струва на човек, докато рови из форумите за котки или пък си блъска главата със специализирана литература. Хранене със сурова храна, домашно приготвяне, суха или консервирана храна – кое от всичко това все пак дава на котката ми правилните витамини и минерали? Коя храна съответства най-добре на природата на нашите любимки? Не може да не сте си задавали досега тези въпроси, независимо дали имате котка от съвсем скоро или пък от дълги години споделяте дома си с нея. Но не се тревожете! Да храниш котката си правилно и природосъобразно не  е толкова сложно.

Хранителни вещества: протеини, въглехидрати и мазнини

За да може тялото на младата котка да порасне правилно, а порасналата котка да е здрава, са необходими определени хранителни вещества. Ако липсват елементите, нужни за изграждането на здрава костна система, за регенерирането на мускулите или пък за изграждането на на нервните влакна, целият организъм става уязвим и нестабилен – последствията са заболявания и повишена чувствителност. Но от какво всъщност се нуждаят котките? Типичната плячка на една котка, живееща на свобода – мишката – се състои от около около 65% вода. От останалата част, тоест от сухото вещество 50 до 60% са протеини, 20 до 30% са мазнини, 3-8% са въглехидрати и 6-8% са минерални вещества. Това съотношение би трябвало да ни бъде ориентир и при определянето на природосъобразното хранене на домашната котка. Впрочем научни изследвания и проведени експерименти доказват, че котките действително предпочитат храна, която по състав съответства на състава на една мишка! Нашите домашни котки знаят отлично кое е добро за тях.

Протеини

Особено много се набива на очи високият дял на протеините. Заедно с мазнините, те са най-важният източник на енергия за месоядните животни, каквито са и котките. Най-лесно смилаемите протеини за котките са основно от животински произход, като мускулното месо съдържа повече протеини в сравнение със съединителната тъкан.

Въглехидрати

Нашите пухкави приятелки усвояват въглехидратите в силно ограничена степен! Но те в никакъв случай не бива да се изключват от менюто им: към въглехидратите спадат също и баластните вещества и суровите влакнини. Те са несмилаеми, но са много важни, тъй като регулират  работата на червата. Все пак не трябва да се прекалява с въглехидратите в храната за котки, тъй като те натоварват органите, най-вече бъбреците. В природата котката приема въглехидрати основно чрез съдържанието на стомашно-чревния тракт на тяхната плячка, което рядко надхвърля 3 до 5%, и се състои основно от житни култури и други растителни съставки.

Мазнини

Ние хората в последните десетилетия се стремим да сведем до минимум количеството на мазнините в нашата храна, за котките обаче мазнините са жизненоважни. Те са източник на енергия и на ненаситени мастни киселини, каквито са например омега 3 и омега 6. Тези мастни киселини се усвояват от месоядните котки много по-лесно и по-пълноценно, отколкото растителните масла. Някои от мастни киселини дори задължително трябва да бъдат от животински произход, за да може котката да извлече полза от тях.

Витамини и минерали

Разбира се тялото на плячката не се състои само от основните хранителни компоненти и вода. То съдържа също и определено количество витамини и минерали. Те вземат участие в голяма част от процесите, които протичат в тялото на котката.

Витамини

Но от витамин до витамин има разлика! Котката се нуждае от точно определено количество от всеки отделен  витамин. Много важно е да се прави разлика между водоразтворимите и мастноразтворимите витамини. Последните се натрупват и  съхраняват в тялото, а предозирането с тях може да бъде опасно. За разлика от тях водоразтворимите витамини се отделят с урината, в случай че са поети по-големи от необходимите количества. И все пак и с тях трябва да се внимава, тъй като витамините участват във всички процеси, свързани с обмяната на веществата. Като цяло витамините са вещества, чувствителни към високи температури – в процеса на готвене те се разрушават.

Минерали

Също толкова важни са минералните вещества. За разлика от витамините, те не се влияят от високата температура и съответно не се разрушават при готвене. Различаваме макроелементи и микроелементи: макроелементите, каквито са калция, фосфора, магнезия, натрия, калия и хлора, са необходими на организма в по-големи дози в сравнение с микроелементите желязо, мед, цинк, манган, йод и селен.

Между другото: поради загряването по време на производството на готова храна за котки, голяма част от естествено съдържащите се в храната вещества се разрушават. За да се компенсира това, се използват изкуствено създадени витамини и минерални добавки.

Котешката храна: методи на хранене

Сега вече добихте представа от какво се нуждае котката Ви, за да бъде здрава. Как обаче да приложим тези знания в практиката? Коя котешка храна съдържа точните съставки в количеството, необходимото на Вашата любима котка?

Да започнем с най-важното: „перфектна“ храна за котки просто не съществува. Независимо дали ще изберете готова, сурова или пък домашно приготвена храна: всички методи за приготвяне на храна могат да бъдат прилагани както правилно, така и погрешно.

Готова храна за котки

Без значение дали е в консервна кутийка или пък в пакетче със сухи гранули: готовата храна за котки се произвежда с голяма трайност и се насипва в удобни опаковки, пакети и кутийки. Широко разпространените видове котешка храна се предлагат в практична форма и са лесни за употреба за всеки собственик на котка. Готовата храна е суха или консервирана. Коя храна е най-добрата за Вашата котка – понякога това е дори въпрос на внушение, но все пак имайте предвид някои неща:

Консервирана или суха храна

Докато съдържанието на влага в консервираната храна отговаря на естествения начин на хранене на котките, то почти напълно липсва в сухата храна. Тъй като котките поемат необходимите им течности предимно чрез храната, при хранене само със суха храна може да възникне дефицит, който да доведе до образуване на камъни в бъбреците и пикочния мехур. При производството на сухата храна често се използват растителни съставки, като картофи, грах, люцерна. Дори сухата храна, произведена без употребата на зърнени култури, съдържа до 50% въглехидрати, от които котката има ограничена необходимост и които не е в състояние напълно да усвои. Това също натоварва органите от отделителната система. За разлика от нея, консервираната съответства на естествения ѝ начин на хранене.  Още материали по темата „Консервирана срещу суха храна“ можете да откриете в списанието за котки на zooplus.

Разлики в цените

Оставяйки това настрана, готовата храна се предлага в цяла палитра от категории –  като се започне от природосъобразните и био-продукти и се стигне до изгодните като цена предложения в кварталния супермаркет. На пазара за котешка храна има всичко – за всеки портфейл и за всякакви претенции! За жалост и разликата в качеството на предлаганите храни  също е огромна. И все пак доста добра храна, ориентирана към природосъобразното меню на котките, може да се намери и в най-обикновените зоомагазини. За съжаление пазарът на нискокачествени и не до там подходящи храни също се разраства. На любителите на котки не им остава друго, освен да се задълбочат в подробностите върху етикетите на задната страна на купичките, пакетчетата и кутийките.

Как да разчитаме етикетите върху кутиите с котешка храна?

Най-елементарната информация върху опаковката е относно това дали това е основна или допълваща храна. Според законовите разпоредби основната (или самостоятелна храна) трябва да съдържа всички хранителни вещества, от които животното се нуждае, да да бъде здраво и в добра форма. Допълващата храна се дава между другото, тя е нещо като лакомство и в нея липсват важни витамини и минерали.

Съставките върху етикета се изброяват, като са подредени в низходящ ред според тяхното количество. Тоест тази, която е с най-висок дял, е най-отпред. Поради тази причина, ако говорим за качествена храна, на първо място може да стои само едно: месо. Но и тук трябва да се внимава: ако месото в суха храна се представя като пресен продукт, може да става дума и за опит за подвеждане на потребителя. Да, „прясно месо“ звучи по-здравословно и по-натурално, но след като то се обработи и се отстрани водата, остава и съответно се включва в храната само част от него. Така продуктът, който привидно е с най-висок дял в съдържанието бързо се смъква в края на списъка.

Друга, често срещана индикация върху етикета на котешката храна е наличието на „животински субпродукти“. Плячката на котката не се състои само от мускулно месо. Храненето само с чисто и крехко месо води до състояния на дефицит. От друга страна не всички вътрешности се усвояват добре от котката. Същото важи и за отпадните продукти като рога, козина и други. В производството на храна за животни обаче има добра причина те да се използват – с тяхна помощ делът на протеините в храната расте, а производствените разходи намаляват. Същото важи и за „вторичните растителни продукти”, които като цяло са несмилаеми и неусвоими за котките. Все пак рога и козина почти не се използват, тъй като са много трудносмилаеми.

Когато търсите най-подходящата котешка храна, най-лесно ще се ориентирате по следните критерии:

  • Месото да е на първо място в списъка с продуктите, по възможност с данни за вида и процентното му съдържание. Внимание, трябва да е описано какви точно са „животинските субпродукти“!
  • Съставките с растителен произход, като зеленчуци и житни култури също трябва да са конкретно изброени. „Вторични растителни продукти” или напълно липсват в храната или са конкретно упоменати.
  • Не съдържа други неточно описани съставки

Храна, която отговаря на тези критерии, като цяло би осигурила на на котката Ви природосъобразно и здравословно хранене и ще я снабди с веществата, необходими на нейното добро здраве. Удобно и практично решение за всеки притежател на котка!

Преминаване от един към друг вид храна

Може би вече сте открили правилната природосъобразна готова храна за Вашата котка, тя обаче не е сигурна, че това е така и продължава да предпочита по-нискокачествената, с която е свикнала? За да може животното постепенна да привикне към новата храна, смесвайте малки части от нея с храната, която сте ползвали до сега. Котките са големи майстори в това старателно да разделят два вида храна една от друга. Смесването на два вида консервирана храна е по-лесно. Ако котката Ви упорито отказва за приеме новата храна, единственото, което Ви е нужно е: постоянство …

Как точно да процедирате при „Преминаването от един към друг вид храна при храненето на котката“, ще научите в нашето  zooplus списание за котки.

Сурова храна

Методът на хранене със сурова храна се означава със съкращението БАРФ (от английски BARF – biologically appropriate raw food, т.е. биологично подходяща сурова храна). Този метод е биологично приемлив, тоест природосъобразен поради една основна причина: котките по природа са месоядни. С БАРФ те получават точно това: голямо количество прясно месо. За разлика от домашното приготвяната храна, в БАРФ-порцията храната се поднася сурова, без да се вари или пече преди това. Така се запазват всички съставки, които естествено се съдържат в месото. За да получи котката всичко, от което се нуждае, съдържанието на суровата порция трябва добре да се обмисли. Котките се нуждаят не само от мускулно месо. Вътрешностите, като сърце, черен и бял дроб, както и  част от костите и козината на плячката са важна част от менюто и набавят ценни хранителни компоненти, като например калций или пък баластни вещества. Собственик на котка, който е решил, че ще я храни по БАРФ-метода, трябва предварително да почете и да направи проучване, да установи каква точно е нуждата на котката от хранителни вещества, витамини, протеини и въглехидрати и да състави рецепти в съответствие с нея. БАРФ-порциите на различните котки могат силно да варират, като зависят от възрастта, породата, пола или пък евентуални предхождащи заболявания. Затова пък се адаптират изключително лесно – този, който храни животното си по БАРФ-метода, знае точно какво има в храната му и какво липсва!

БАРФ стопанинът поема отговорност за своята котка. Той трябва да отдели време, да се задълбочи в темата, да внимава много с качеството на продуктите, които купува и внимателно да съставя дневните порции. Освен това не трябва да се пропуска и моментът с хигиената при със сурово месо.  Ако собственикът се заеме с тази задача съвестно и отговорно и съставя порциите на котката внимателно и с любов, храненето със сурова храна определено е една отлична природосъобразна алтернатива за хранене, подходяща за почти всяка котка!

Самостоятелно приготвяне на храна

При домашното приготвяне на храната също сами трябва да съставите порцията на котката си. За разлика от метода БАРФ обаче, в този случай храната се подлага на топлинна обработка преди да я сервирате. Така тя става по-лесносмилаема и по-подходяща за възрастни или пък чувствителни котки, както и такива, на които преди това не е давано сурово месо.  Освен това високата температура унищожева евентуално намиращите се в месото микроби.

Homemade food preparation is a great option for those who want to be aware of exactly what is in their cat’s food, but who for one reason or another do not wish to feed their animal raw meat. In any case, cat lovers should not forget that during heat treatment, a large part of the nutrients in the meat is destroyed, thus losing the main advantage that BARF nutrition provides. As with BARF, and with the self-preparation of the cat’s food, the portions must be considered and composed very carefully, and here too thorough preliminary preparation is required!

What is the best diet for my cat?

You have already got a rough idea about the different methods of feeding. Which one you choose is a matter not only of your preference, but also of your cat’s needs. Maybe while you were reading you already made your choice? Or maybe you’re still looking for the perfect ready-to-eat meal, doing research and reading labels? You probably haven’t made up your mind yet.

Never forget: the perfect way of feeding your cat should harmonize with your lifestyle just as much as with any restrictions arising from your animal’s health. The cat is at the center of things! Remember that food intolerance can occur at any time, so remember what the cat was fed.

Many domestic cats would play with a piece of goulash on the floor and not even recognize that it is meat, the main product of which their food is composed. Many others, who previously lived on the street, refuse to eat ready-made food…

We wish your cat a good appetite!

Нашите най-полезни статии