Пътуването с автомобил и котката

Самотна малка британска котка зад решетките в кутията.

Котките не обичат да пътуват. Всяка промяна на мястото им е чиста форма на стрес за тези чувствителни животни, тъй като непознатите звуци и миризми изнервят и най-стабилните от тях. И все пак, на всеки притежател на котка все някога му се налага да пътува с колата заедно със своята любимка – било то за рутинния преглед при ветеринарния лекар, поради смяна на жилището или просто във ваканция. Пътуването с кола не е любимият начин на придвижване за Вашата котка – и все пак с известна подготовка можете да преборите нейния страх  и неприязън. 

Какво трябва да предвидите, ако смятате да пътувате заедно с котката си с автомобил?

Алфата и омегата на всяко пътуване с котка е свикването с транспортната кутия – без значение дали става дума за автомобил, самолет или влак. Ако котката Ви я свързва с неприятните посещения при ветеринаря, предварително е ясно, че животното ще оказва съпротива. Въпреки това, по време на пътуването котката Ви трябва да бъде в безопасност, а това е възможно единствено или в транспортна кутия от твърда пластмаса или в плетена кошница, например от върбови клонки или пък в стабилна текстилна чанта, предназначена за транспортиране на животни. Наистина, много е изкушаващо просто да ѝ сложите нашийник или нагръдник с повод, но те не могат да предпазят котката Ви от нараняване в случай на катастрофа. Освен това една свободно движеща се из колата котка може да се превърне в причина за животозастрашаващ инцидент – тя може внезапно да се спусне към волана, да скочи в скута на шофиращия, или пък да се скрие зад педалите.

Преди пътуването

Настаняването на котката на сигурно място в транспортната кутия е първата крачка към едно безопасно автомобилно пътуване. За да улесните тази задача, е необходимо да направите кутията привлекателна за Вашата пухкавелка. Вместо да я изваждате само когато Ви предстои пътуване, по-добре е няколко дни и дори няколко седмици преди пътуването да я оставите да си стои в дневната. Миризмата на валериан или котешка мента прави кутията по-привлекателна и кара напрегнатите котки да се отпуснат. Препаратите с феромони, като например  Feliway имат подобен ефект. Използвайте дребни лакомства и опитайте да включите транспортната кутия в ежедневни занимания и игри на Вашата любимка, така че тя да започне да я свързва с положителни преживявания.

Бавно усложнявайте задачата на тренировката

Когато котката Ви вече е преодоляла страха си от тази голяма неприятно миришеща кутия, можете дори да се опитате да я примамите да влезе вътре, като използвате играчка, котешка въдица или някакво лакомство. Важно е да не затваряте вратичката и да сте сигурни, че котката Ви не се чувства притеснена по никакъв начин.

Следващата стъпка би била да затворите кутията за кратко. Когато и това започне да се случва, без да създава проблеми, можете от време на време да вземате кутията, отивайки до колата, без реално да пътувате нанякъде.

Колкото повече търпение проявите по време на тренировките, толкова по-спокойно ще протече бъдещото Ви пътуване с котката.

По време на пътуването

Най-важното в деня на пътуването: направете транспортната кутия колкото е възможно, по-уютна. Любимата играчка или няколко дребни лакомства могат да се окажат особено полезни.

Постилането на мека хавлия на дъното на кутията ще направи престоят на котката вътре много по-приятен, а също и ще предотврати някои неприятности, защото мехурът на котката може да се изпразни най-неочаквано, и това важи не само за нервните животни… Освен това пътуването с кола може да причини прилошаване на животното и да предизвика повръщане.

В самия автомобил закрепете кутията за седалката с помощта на колана. Само така можете да бъдете сигурни, че при внезапно спиране или рязко ускоряване кутията няма да се се преобърне и да изпадне от седалката, застрашавайки котката Ви с нараняване. Естествено, не Ви се иска също, по време на шофиране, да се налага да пускате волана,  за да ловите преобръщащата се транспортна кутия…

Котката седи в колата на седалка

И други съвети за спокойно пътуване

За да направите пътуването възможно най-приятно за Вашата котка, постарайте се да създадете предразполагаща обстановка в колата. Проветрете добре автомобила преди да потеглите. По време на пътуването всички прозорци трябва да бъдат затворени, естествено ако температурите навън позволяват това. Повечето котки са чувствителни към течение… Нашите четирикраки приятелки имат също твърде деликатен орган на слуха, така че най-добре е да не включвате радио или стерео-уредба.

Вие сте лицето, чрез което котката контактува в непозната среда. Говорете ѝ, с уверен и нежен глас – така ще успокоите и животното и себе си, като негов стопанин. Старайте се да шофирате плавно и спокойно.

Направете една или няколко почивки – в зависимост от продължителността на пътуването. Нахранете животното и му предложете вода. Може би и постелката на дъното на кутията също ще се нуждае от подмяна… За да не избяга животното, вратите на кутията и на автомобила никога не бива да бъдат отворени едновременно.

След като пристигнете

Най-сетне пристигнахме! В края на пътуването котката Ви най-вероятно ще се чувства замаяна. Може би по пътя тя е повръщала, но дори и да не е – със сигурност тя ще иска да се пооправи и почисти на спокойствие… Дайте ѝ времето, от което се нуждае, за да се почувства отново сигурна и на място. Най-добре е да оставите транспортната кутия в обсега на действие на котката поне още няколко дни и повторете упражнението за привикване към нея, което направихте преди пътуването.

 

Желаем всичко добро на Вас и на Вашата котка!

Нашите най-полезни статии