Привързани към хората и много игриви: чихуахуа имат многобройни почитатели.
Най-малката кучешка порода има най-прочутите стопани в света и една от най-високите продължителности на живота. Чихуахуа е куче на суперлативите, което живее в чантите на Мадона, Бритни Спиърс и Парис Хилтън. При това мексиканското породисто куче е много повече от луксозно декоративно кученце.
В сравнение с неговата големина, егото на този малък мексиканец е огромно. Чихуахуа обича да бъде в центъра на събитията и при нужда привлича вниманието на своя стопанин с лаене или дори имитирайки нараняване.
Той проявява самоувереност и смелост пред съперници, дори и да става дума за много по-големи кучета, като нерядко е склонен да се надценява. Не бива обаче и да подценявате това интелигентно и темпераментно куче-джудже.
Макар че чихуахуа обичат да бъдат „глезени“, напускайки луксозната дамска чанта, те са пълноценни кучета, които без усилие изминават големи разстояния и дори демонстрират добри постижения в кучешките спортове.
Чихуахуа е предпочитано терапевтично куче
Интелектът, способността за съпричастност и не на последно място големината правят чихуахуа и предпочитани терапевтични кучета – най вече в САЩ. Те стават дори за кучета-пазачи, благодарение на изключителната бдителност, която проявяват.
И за разлика от това, което предполага техният образ на глезено джобно куче, при правилно отглеждане те са здрави и устойчиви на болести. Възраст от 16 и повече години не е необичайна за тази порода. Те не се нуждаят от постоянно носене, а искат сами да изследват заобикалящия ги свят.
Въпреки че предпочитат да останат вкъщи при лошо време, те не се нуждаят веднага от яке, когато излизат навън да играят в снега или при ниски температури.
Игриви, но своенравни
Чихуахуа са много игриви. Освен това те обичат близкия контакт със своите хора и не обичат да се разделят с тях. В критична ситуация, малкото куче не би се поколебало да защити своя стопанин, дори ако това означава да изложи себе си на опасност. Хората и другите кучета обикновено се посрещат от чихуахуа открито и с готовност. От друга страна те не харесват особено много малките деца, които също ангажират много внимание. В семейство с по-големи деца – на възраст около и над 6 години те се чувстват по-добре.
Така или иначе, за хармоничното съжителство с малките енергични кучета са важни професионално извършената социализация и последователното възпитаване. Нервното „джавкане“ или прекалената своенравност могат да бъдат потиснати от самото начало.
Външен вид: малко и сладко
Характерни за темпераментните чихуахуа са не само малките им размери, но и големите, подобни на разтворени криле на прилеп уши и свръхпропорционалните очи. Също толкова типични са наподобяващата ябълка глава, както и късият и остър нос.
Типове козина и разцветки чихуахуа
По отношение на цвета кучето-джудже демонстрира точно толкова разнообразие, колкото и по отношение на характера. Според стандарта за породите на Международната федерация по кинология, в който породата чихуахуа е вписана под номер 218, група 9 (– Кучета-компаньони и придружаващи кучета), са разрешени всички цветове, както и всички комбинации и нюанси.
В зависимост от дължината на козината се разграничават два вида:
Дългокосместо чихуахуа: дългите меки косми са или гладки, или леко вълнообразни. Освен това типични са ушите, завършващи със снопчета по-дълги косми, изразената „яка“ около врата и дългата козина по опашката.
Късокосместо чихуахуа: то е с къса гъста козина, която приляга гладко и плътно към главата и тялото.
Колко голямо става кучето чихуахуа?
Интересното е, че за най-малкото куче в света стандартът за породите не предвижда точна височина при холката. По-скоро малкият размер се дефинира посредством изискванията за тегло. Идеалното тегло на чихуахуа е между 1,5 кг и 3 кг, но кучета между 500 г и 1,5 кг също се приемат.
Като цяло се предпочитат по-малките чихуахуа. Екземплярите с тегло над 3 кг са изключени от повечето клубове.
Критика към прекалено дребните кучета
Стремежът при развъждането към получаване на по-малки кучета доведе до появата на кучета с изключително ниско тегло – тежащи едва 500 г. Защитниците на животните критикуват целта да се развъждат все по-малките чихуахуа като мъчение, защото изключително малките и крехки кучета страдат в по-голяма степен от здравословни проблеми.
Отглеждане и грижи: нужно е последователно възпитаване
Правилната грижа за чихуахуа включва регулярното четкане на козината, особено при дългокосместите кучета. Също така ушите и очите трябва да бъдат проверявани редовно, за да могат евентуални заболявания бъдат открити и лекувани на ранен етап.
Общо взето, за малкото куче, което се задоволява и със съвсем малко разполагаемо място, не са необходими много грижи. Със сигурност то е идеалното куче за отглеждане в малък апартамент.
Малки кучета, големи изисквания
Въпреки миниатюрния размер на чихуахуа не бива да подценявате необходимостта на кучетата от тази порода от игри и занимания с любимия стопанин. Чихуахуа се привързват дълбоко и за да бъдат щастливи се нуждаят от много любов и внимание от своите хора. Когато времето е хубаво, те обичат продължителните разходки, а при лошо време предпочитат да си стоят у дома.
При всички случаи доброто обучение още от най-ранна възраст, последователното възпитаване и многостранната социализация ще улеснят много съвместния живот с вашия чихуахуа.
Това може да вкара в желания път дори печално известната своенравност на кучето-джудже и неговото желание постоянно да лае. Тогава вече нищо няма да може да попречи на хармоничното съжителство с чихуахуа.
Хранене на чихуахуа: консервирана или суха храна?
За правилното хранене на малките кучета, особено полезни са съветите, давани от развъдника. Екстремно големият избор на храни за домашни любимци обърква много собственици на кучета. Освен многообразието от различни доставчици, храната се дели още и на консервирана и суха храна, на храна за кученца, за пораснали и възрастни кучета, на био храна и конвенционална храна.
Да се ориентира човек в тази истинска джунгла не е лесно. Затова сме събрали всичко, което трябва да знаете за храненето на чихуахуа в отделна статия за храненето на чихуахуа.
Освен това имайте удоволствието да открийте нашата селекция от храни за чихуахуа в онлайн-магазина zooplus!
Колко струва едно куче чихуахуа
Особено феновете, които искат да подражават на своите идоли като Парис Хилтън или Бритни Спиърс и да си купят чихуахуа като сладък „аксесоар“, може да се окажат изненадани от доста високата цена на кученцата от прочутата порода. Цената на едно кученце чихуахуа е около 2000 лева. В крайна сметка сериозният подбор за разплод струва на развъдника много пари и при това няма значение дали става въпрос за голямо или малко куче. В повечето случаи обаче инвестицията в едно здраво куче, закупено от професионалисти се изплаща. Така не само си спестявате големи разходи за ветеринарен лекар, но и обикновено ще се наслаждавате на своя малък приятел дълги години.
Професионалният и сериозен развъдник, който притежава голям опит в отглеждането на чихуахуа, винаги ще ви подпомогне и със съвети и действия – дори и след покупката.
Развъждане и здраве: купувайте само от сериозни развъдници
Особеният външен вид на чихуахуа – неговият малък размер и интересна глава – е направил тези кученца известни по целия свят. Развитието на породата обаче е било съпроводено и от някои здравословни проблеми.
Поради грешното развъждане, при което външният вид е бил поставян над здравето, идеалът, преследващ свръхголеми очи и къса муцунка, е довел до получаване на кученца с много чувствителни очи, както и до такива, имащи проблеми с дишането и зъбите.
Здравословни проблеми при твърде малки чихуахуа
Други увреждания на здравето произтичат от целта да се развъждат все по-малки на размер чихуахуа. Кучетата, които тежат около и малко над 500 грама, не са в състояние да се справят с инфекции и други болести. Докато чихуахуа по природа са здрави и много издръжливи – което не на последно място се доказва и от оцеляването им по улиците на Мексико – прекалено малките животни често се разболяват и умират рано.
Дори на пръв поглед безобидните вирусни заболявания, които водят до разстройство и повръщане, могат бързо да се превърнат в животозастрашаващи за малките кучета. В този случай се препоръчва незабавно посещение при ветеринарен лекар.
Пазете се от нелицензирани „размножители“
И преди и сега мнозина приемат чихуахуа за модно куче, което може да се срещне в чантите на прочути звезди. За съжаление това е причина за появата на многобройни развъдници, нямащи необходимия опит и познания.
Игнорирането на препоръките при кръстосване и липсата на задълбочени здравословни прегледи за годността на животните за разплод са довели до увеличаване на броя на наследствените заболявания при породата чихуахуа. Те включват, например, неправилно подреждане на зъбната редица или преждевременна загуба на зъби, вродена деформация на челюстта, обратно кихане/дишане, проблеми със сърдечната клапа (митрална регургитация), хидроцефалия и луксация на пателата.
За да се поддържа възможно най-малък риск от възникване на тези заболявания, купувачите, които се интересуват от породисто куче, трябва да купуват само от сериозни развъдници. Те могат да бъдат разпознати по това, че разполагат с всички необходими документи и родословия, а всички препоръчани изследвания и ваксинации са извършени. Повечето развъдници, които изпълняват тези изисквания, са членове на регистрирана развъдна асоциация за чихуахуа, която извършва разплод съгласно стандарта на Международната федерация по кинология.
История: чихуахуа най-вероятно произхожда от Мексико
Въпреки различните теории за произхода на чихуахуа, се счита за относително сигурно, че породата произхожда от Мексико. В едноименната провинция Чихуахуа в северната част на Мексико и до днес живеят множество малки диви кучета, които изглеждат много подобно на познатото ни породисто куче.
Според тази теория чихуахуа са били използвани и за жертвени кучета на древните мексиканци, течихи. В тяхната религия чихуахуа поемали ролята на водач на мъртвите души към отвъдния свят. За съжаление, това е било причина, при повечето човешки погребения многобройни кученца чихуахуа също да се простят с живота си.
Друга теория твърди, че чихуахуа са служили още при ацтеките като жертвени кучета за ритуални обреди. Някои дори отиват по-далеч назад и вярват, че техните предци са били отглеждани още от народа на толтеките. А ако това е вярно, това означава, че породата чихуахуа би трябвало да е на повече от 1000 години.
Според друго предание едва испанците при завладяването на Мексико през 15-ти век са донесли животните със себе си. До днешна дата нито една от споменатите теории не може да бъде нито напълно доказана, нито отхвърлена.
Чихуахуа от средата на 19-ти век
Каква е историята на чихуахуа знаем със сигурност едва от средата на 19-ти век. По това време фермерите от мексиканската провинция Чихуахуа започват да продават все повече от малките кучета на пътници от САЩ. С това започва победоносния марш на чихуахуа по целия свят.
Туристите били толкова въодушевени от „най-малките кучета в света“ с големите очи и големите уши, че скоро те се разпространяват по цяла Америка, а от там завладяват и Европа.
Натали Декер
Животът без мопс е възможен, но безсмислен" е казал някога Лориот. Аз съм съгласна с него на сто процента и бих добавила: "Животът без кон, котка и заек - също!" Сърцето ми бие за всички животни – големи малки, а аз имам щастието да пиша за моята страст като свободнопрактикуващ автор. С моите статии аз се опитвам да направя хората по-осъзнати по въпросите, свързани с благоденствието на животните, а също и да давам полезни съвети на всички любители на животните.
Най-малката кучешка порода има най-прочутите стопани в света и една от най-високите продължителности на живота. Чихуахуа е куче на суперлативите, което живее в чантите на Мадона, Бритни Спиърс и Парис Хилтън. При това мексиканското породисто куче е много повече от луксозно декоративно кученце.
Лесен за водене, приятелски настроен към хората и устойчив на натоварване: средноголемият лабрадор ретривър е изключително популярен като семейно куче. Използвано първоначално като работно куче, то и днес иска да бъде предизвикано както физически, така и ментално.
Малък, умен и пъргав – сравнително младата порода вече има солидна бройка почитатели сред любителите на кучета. Джак Ръсел териер е с английски корени, и е призната за отделна порода от FCI през 2000 година. Тя се отличава от близката ѝ Парсън Ръсел териер на първо място по късите крака.